Tri decenije Čuhai traume

Autor: Redakcija • Objavljeno: • Broj komentara: 0

Najtrofejniji bh. fudbalski klub - Željezničar, na današnji dan, 24. aprila 1985. godine, igrao je revanš utakmicu polufinala Kupa UEFA protiv mađarskog Videotona.

• F. K. ŽELJEZNIČAR - Videoton, UEFA cup Semi-Final! ►
  • Videoton - Zeljeznicar Sarajevo 3:1 (1985)
  • 1985 March 6 Zeljeznicar Yugoslavia 2 Dinamo Minsk USSR 0 UEFA Cup
  • 1985 (March 20) Dinamo Minsk (USSR) 1-Zeljeznicar (Yugoslavia) 1 (UEFA Cup)
  • 1984.11.28 Universitatea Craiova - Zeljeznicar Sarajevo 2-0
  • Zeljo - Univerzitatea 1984/1985
  • 1984 October 24 Zeljeznicar Sarajevo Yugoslavia 2 Sion Switzerland 1 UEFA Cup
  • 1984 November 7 Sion Switzerland 1 Zeljeznicar Sarajevo Yugoslvia 1 UEFA Cup

Prvi susret odigran je u Sekešfehervaru (Szekesfehervar) sedam dana ranije. Mađari su poveli sa 2:0 nakon grešaka Željine odbrane, ali Željo je ubrzo uzvratio i smanjio na 2:1 golom Harisa Škore. Pred kraj meča, Videoton je uspio da postigne gol za 3:1.

Revanš utakmica je na "Grbavicu" privukla rekordan broj gledalaca, dvostruko veći od tadašnjeg zvaničnog kapaciteta stadiona od 22.000 mjesta (osim dupke punih tribina, koje su bile popunjene tri sata prije utakmice, navijačima je do maksimuma bilo načičkano i drveće iznad južne tribine) koji su imali velike nade da će Željo ipak proći Mađare.

Već u 5. minuti, Edin Bahtić je postigao gol za vodstvo. Željo je nastavio igrati ofanzivno, a šanse su se redale jedna za drugom, ali je Edin Ćurić uspijevao upropastiti i prilike iz kojih je praktično nemoguće promašiti gol, a Haris Škoro je, s druge strane, u nekoliko navrata mrcvario loptu do besvijesti driblajući mađarske igrače umjesto da loptu plasira u prazan gol.

Na kraju je Ćurić ipak pogodio za 2:0 (iz dubokog ofsajda), a kada je kompletan stadion već pomislio da će Željo na finalni megdan protiv madridskog Reala, u 87. minuti pred golmanom Šrbom niptkud se pojavio mađarski desni bek Čuhai (Czuhay) i, pored zaspalog Vlade Čapljića, pogodio za 2:1 i u očaj bacio stotine hiljada Željinih navijačana stadionu i pored malih ekrana (piscu ovih redova, tada dječaku, posebno upečatljiv ostao je prizor dvojice suzama oblivenih milicionera - koji su u to vrijeme oličenje "postojane klisurine", Tita, Partije..., koje apsolutno ništa ne može izbaciti iz drotovskog drila, kao i uplakane majke kojoj je tek gledajući nepreglednu kolonu vozila s navijačima koja je u grobnoj tišini satima proticala ispod naših prozora po završetku utakmice, postalo jasno "zbog čega se mi k'o budale nerviramo zbog obične besposlice na kojoj igrači uzimaju pare, a mi samo gubimo vrijeme, novac i živce") - što bi rekao pjesnik, "...atmosfera je bila kao kad je umro Tito...".

Umjesto Želje, Mađari su igrali finale s Realom, koji ih je bez puno napora - pregazio...

Legandarna Željina postava, koja je došla na korak do velikog finala, bila je:

Škrba, Berjan, Baljić, Šabanadžović, Čapljić, Komšić, Bahtić, Škoro, Ćurić (Čilić), Baždarević, Samardžija.

Upravo ovu posljednju "Lukavu Liju, koji se par minuta prije fatalnog Čuhaijevog gola, k'o gromom pogođen stropoštao kraj aut-linije na Videotonovoj polovini terena i prepustio im loptu, navijači Želje doživljavaju kao jednu od najslabijih karika u lancu koji je pukao u 87. minuti istorijske utakmice, žaleći i danas što je Nikola Nikić nekoliko mjeseci prije polufinalne utakmice napustio Klub - svi koji dobro pamte te zlatno doba Doline ćupova, uvjereni su da bi, da je Nikić ostao, Željo ne samo igrao finale s Realom, nego i osvojio Kup UEFA...

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije portala Veteran.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.